Jak stosować odblok – Tamoxifen (Nolvadex)

Jest to art dla początkujacych więc będzie prosto, krótko i na temat. Sredniozaawansowani i zaawansowani tego czytać nie potrzebują ponieważ wiedzą jak ważny jest odblok po cyklu, tzw PCT.

Więc najprościej rzecz ujmując, odblok jest po to ,żeby po cyklu WASZE JAJKA i PRZYSADKA MÓZGOWA ponownie pracowały normalnie, tak jak wszystkie inne hormony. Jeśli odblok nie zostanie przeprowadzony a jesteście jeszcze młodzi to wasz organizm sam powróci do normy…ale nie za tydzie ani za miesiąc tylko za 4-8-12 miesięcy w zależnosci od cyklu itp.

Co to jest Tamoxifen (Nolvadex)?

Tamoxifen jest lekiem często określanym jako antyestrogen. Może to sugerować, że produkowana jest mniejsza ilość estrogenów lub taka produkcja w ogóle nie występuje, tak jak w przypadku innych podobnych leków jak na przykład Teslac. W rzeczywistości Nolvadex jest antagonistą estrogenów, co znaczy, że zastępuje estrogen w receptorach. Zapobiega to przyłączaniu się aktywnej formy estrogenów do receptora i stworzenia aktywnego kompleksu estrogen – receptor. Ponieważ wiele SAA aromatyzuje (konwertuje do estrogenów) do pewnego stopnia, kontrola feminizujących efektów ubocznych (mężczyźni powinni zwrócić na to szczególną uwagę) jest bardzo ważna. Mężczyźni na ogół mają bardzo niski poziom estrogenów. Podczas cyklu z SAA z powodu aromatyzacji poziom estrogenów wzrasta radykalnie. Taki stan może doprowadzić do pojawienia się objawów feminizacji takich jak odkładanie tłuszczu, retencja wody oraz ginekomastia (powiększenie tkanki piersi i bolesne guzki pod sutkami). Regułą jest, iż większy tempo przemiany androgenów do estrogenów spowoduje wzrost poziomu estrogenów, co zainicjuje pojawienie się feminizujących efektów ubocznych.

Jak działa Nolvadex?

Tamoxifen nie obniża produkcji estrogenów, ale zwyczajnie blokuje receptory estrogenowe. Z tego powodu nagłe zaprzestanie stosowania Nolvadexu spowoduje podwyższenie poziomu krążącego estrogenu do gigantycznego stopnia i spowoduje opróżnienie receptorów i feminizację ciała.

Po zakończeniu cyklu sterydowego poziom naturalnego testosteronu w organizmie jest obniżony. Z powodu aromatyzacji SAA poziom estrogenu jest zdecydowanie wyższy niż zwykle, zaś Nolvadex pomaga blokując jedynie receptory estrogenowe. Gdyby sportowiec nieumyślnie skończył cykl SAA bez zregenerowania osi podwzgórze – przysadka – jądra, większość przyrostów masy i siły znikłaby, gdyż estrogen stałby się hormonem dominującym. 

Jak stosować Nolvadex?

Nolvadex jest często dodawany do cyklu z wykorzystaniem silnie aromatyzujących środków jak na przykład testosteron, Dianabol lub tych, które stymulują receptory progesteronowe jak Anadrol – 50. Ci, którzy są narażeni na odkładanie tłuszczu, retencję wody lub ginekomastię, powinni obowiązkowo używać Nolvadexu. Wielu blokuje aktywność estrogenów używając jedynie 10mg dziennie, podczas gdy inni potrzebują znacznie więcej, jak np. 60mg dziennie (20mg podzielone na 3 dawki). Najlepszy rezultat można osiągnąć zaczynając od niewielkiej dawki i w miarę konieczności zwiększać ją stopniowo.

Do działania SAA jest niezbędny odpowiedni poziom estrogenów, by osiągnęły one swoją maksymalną siłę działania i zapewniły pożądane efekty. To dlatego wiele SAA traci swoje anaboliczne właściwości, gdy zostanie połączone z antyestrogenami. Ci, którzy używali silnie anabolicznych / słabych – umiarkowanych androgennie sterydów takich jak nandrolony, Primobolan czy Winstrol i nie połączyli ich z wysoko aromatyzującymi sterydami (jak testosteron), często rozważali pominięcie używania Nolvadexu podczas cyklu, co jest najlepszym wyjściem, jeśli celem jest zbudowanie masy.

Kobiety używają Nolvadexu, ponieważ pomaga w utracie tłuszczu przez zachowanie niższej niż zwykle aktywności estrogenów. Chciałbym widzieć zawodniczkę, której udałoby się uzyskać naprawdę wyrzeźbione nogi bez używania go. Kobiety często łączą 10 – 20 mg Nolvadexu wraz z 50 – 75 mg Provironu dziennie przez kilka ostatnich tygodni przed zawodami. Panie powinny wiedzieć, że środki antykoncepcyjne są również estrogenami i Nolvadex może zmniejszać ich skuteczność. Skutkami ubocznymi stosowania go przez kobiety są: nieregularne miesiączki, słabe krwawienie, czasami okres nie pojawia się przez czas stosowania Nolvadexu. Znam kilka pań, które używały Nolvadexu właśnie z tego powodu i nie mogę powiedzieć, że się z tym nie zgadzam. W końcu używanie doustnych środków antykoncepcyjnych powoduje rozregulowanie lub nawet zatrzymanie menstruacji i jest akceptowane w kręgach medycznych.

Nolvadex w sporcie

Niektórzy sportowcy doświadczyli paradoksu używając wysokich dawek Nolvadexu. Zamiast obniżyć aktywność estrogenów – podwyższył ją. Doszło tutaj do nadprodukcji przez korę nadnerczy prohormonu zwanego DHEA. DHEA jest androgenem uwalnianym w małych ilościach. W tym wypadku do głosu doszły enzymy. Badania pokazują, iż DHEA konwertuje do androstenedionu i w pewnym stopniu do estrogenów u mężczyzn. Kobiecy system hormonalny często doprowadza do przemiany DHEA lub androstenedionu w testosteron. Ten nowo uformowany estrogen wdziera się do receptora blokując działanie Nolvadexu. W tym wypadku Proviron.