Najlepsze sterydy na masę mięśniową

najlepsze sterydy na masę

Sterydy anaboliczne na masę mięśniową

Sterydy anaboliczne, czyli sterydy na masę to pochodne testosteronu, które mogą występować w postaci naturalnej lub syntetycznej. Męski hormon płciowy testosteron wykazuje fizjologiczne działania anaboliczne. Takie działanie naśladują sterydy anaboliczne. Wpływ takich preparatów na organizm sprowadza się do oddziaływania na receptory androgenowe rozmieszczone w komórkach całego ciała. Najbardziej pożądane jest działania anaboliczne, prowadzące do przyrostu masy mięśniowej. Sterydy wykazują ponadto działanie androgeniczne, polegające na wzmacnianiu męskich cech płciowych.

Jak działają sterydy na masę?

Sterydy na masę to preparaty o działaniu anabolicznym, ułatwiające przyrost beztłuszczowej masy ciała. Podstawowy mechanizm ich działania sprowadza się do pobudzenia procesu syntezy białek. Dzięki temu możliwy jest szybki przyrost masy mięśniowej, a także zwiększenie siły izokinetycznej i izometrycznej mięśni. Kolejną korzyścią jest zwiększenie wytrzymałości mięśni i zużycie tlenu przez mięśnie. Aktywowanie receptorów androgenowych w mięśniach przyczynia się ponadto do aktywowania komórek satelitarnych mięśni; są to niewyspecjalizowane komórki macierzyste mięśni szkieletowych, odgrywające kluczową rolę w potreningowej regeneracji mięśni i hipertrofii włókien mięśniowych.

Kolejnym efektem działania sterydów anabolicznych może być wzmożona produkcja krwinek czerwonych, odpowiedzialnych za transport tlenu do komórek. Można liczyć ponadto na przyrost masy kostnej, co wynika z aktywowania procesów mineralizacji tkanki kostnej.

Na rynku dostępne są sterydy anaboliczne przeznaczone do zażycia doustnego, a także iniekcji domięśniowych. Doustne sterydy na masę są dla wielu osób wygodniejsze w stosowaniu, jednak pamiętać należy, że podlegają one tzw. efektowi pierwszego przejścia. Związki aktywne po wchłonięciu z przewodu pokarmowego trafiają najpierw do wątroby, gdzie są częściowo metabolizowane. Z kolei sterydy na masę podawane w formie zastrzyków omijają wątrobę, dzięki czemu działają nieco dłużej.

Sterydy anaboliczne można stosować cyklicznie, przyjmując określone dawki preparatu przez okres 6 – 12 tygodni, po czym przerywa się przyjmowanie sterydów na czas kilku tygodni. Innym modelem dawkowania jest piramida – stosowanie rozpoczyna się od niskich dawek, w połowie cyklu osiągana jest dawka maksymalna, po czym dawki są stopniowo zmniejszane. Niektórzy decydują się na łączenie różnych sterydów na masę, przyjmując jednocześnie kilka specyfików, w tym łącząc sterydy doustne i zastrzyki.

Lista najlepszych sterydów na masę

Metanabol

Metanabol to preparat do stosowania doustnego, zawierający 5 mg metandienonu, czyli pochodnej metylotestosteronu. Działanie tego sterydu na masę sprowadza się do zatrzymywania azotu w organizmie, dzięki czemu uzyskać można dodatni bilans azotowy. Przekłada się to na efekt anaboliczny i przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo – obniża poziom kortyzolu, co przekłada się na działanie antykataboliczne. A przyrost masy jest bardzo szybki – Metanabol łatwo aromatyzuje do estrogenu, co prowadzi do retencji wody i zauważalnego wzrostu objętości mięśni. Dodatkową korzyścią ze stosowania tego sterydu anabolicznego jest wzrost wydzielania dopaminy i poprawa samopoczucia psychicznego.

Preparat cechuje się krótkim okresem półtrwania, nie przekraczającym 5 godzin. Dlatego konieczne jest przyjmowanie preparatu co cztery godziny, stosując dzienną dawkę 10 – 15 mg. Cykl zażywania leku trwa najczęściej 6 tygodni.

Boldenon

Boldenon to preparat zaliczany do sterydów anabolicznych nowej generacji. Wykazuje silne działanie anaboliczne, nie wykazując silnego działania androgenicznego ani poważniejszych efektów ubocznych. Preparat poprawia równowagę azotową, wykazując działanie anaboliczne bez nasilonej retencji wody w mięśniach. Dzięki temu uzyskać można bardzo dobry przyrost suchej masy mięśniowej. Ponadto zwiększa ilość czerwonych krwinek.

Preparat ten stosowany jest w postaci zastrzyków. Iniekcje domięśniowe wykonuje się raz na tydzień, stosując łączną dawkę ok 600 mg. Podany w ten sposób preparat pozostaje aktywny w organizmie przez około 4 tygodnie. Dzięki niskiej toksyczności, nie wykazuje działania hepatotoksycznego i może być przyjmowany w dłuższych cyklach, nawet do 12 – 30 tygodni.

Sustanon

Sustanon to steryd anaboliczny o złożonym składzie, zawierający cztery estry testosteronu – propionan, dekanian, izokapronian oraz fenylopropionan. Propionan oraz fenylopropionan uwalniają się szybciej, natomiast pozostałe dwa estry działają długofalowo. Dzięki temu preparat zachowuje aktywność przez 2 – 3 tygodnie. Działanie Sustanonu to przede wszystkim silne działania anaboliczne, prowadzące do efektywnego przyrostu masy mięśniowej. Steryd zwiększa syntezę czerwonych krwinek oraz erytropoetyny, poprawiając wydolność tlenową organizmu.

Sustanon dostępny jest w postaci iniekcji, zazwyczaj stosowany jest w dawce 250 – 750 mg na tydzień, choć niektórzy sięgają po wyższe dawki.

Anapolon

Anapolon uznawany jest za jeden z najsilniejszych sterydów anabolicznych. Stosowany jest głównie przez doświadczonych kulturystów, którym zależy na szybkim i efektywnym przyroście masy mięśniowej. Przyrost ten wynika zarówno z działania anabolicznego preparatu, jak i znacznej retencji wody. Oznacza to, że uzyskana masa mięśniowa nie jest najwyższej jakości.

Zalecane dawkowanie to 50 – 150 mg dziennie przez 3 – 4 tygodnie. Z racji tendencji do retencji wody i obciążenia wątroby, nie zaleca się stosować preparatu dłużej niż przez 4 tygodnie.

Trenbolon

Trenbolon to steryd o silnym działaniu anabolicznym, pozwalający zbudować dobrą jakościowo tkankę mięśniową. Preparat nie prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, dzięki czemu wzrost objętości mięśni jest efektem wyłącznie zwiększonej syntezy białek mięśniowych, usprawnienia ich regeneracji oraz zwiększenia wydolności tlenowej organizmu na drodze pobudzenia syntezy erytrocytów.

Jest stosowany jest w postaci iniekcji – podawany jest w dawce 300-500 mg tygodniowo, przy czym dawki podzielone są na zastrzyki stosowane co dwa dni.

4/5 - (21 votes)