Niski poziom testosteronu – jak rozpoznać? Jak działać?

Niski poziom testosteronu u mężczyzn

Testosteron to typowo „męski” hormon, choć naturalnie występuje również u kobiet. To on wpływa m.in. na kształtowanie się konkretnych cech płciowych, jak i m.in. na siłę i witalność. Ponadto jego odpowiedni poziom utrzymuje stosowne libido, jak i zdolność do osiągnięcia wzwodu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do zachwiania stanu tego związku w organizmie. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, m.in. z zaburzenia całej gospodarki hormonalnej (wskutek chorób lub nadmiaru tkanki tłuszczowej), jak i przy nieprawidłowym przeprowadzeniu odbloku po cyklach sterydowych.

Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu? I jakie podjąć działania, by go przywrócić? Zachęcamy Cię do lektury tego artykułu – z niego dowiesz się najważniejszych informacji, dotyczących objawów nieprawidłowej ilości testosteronu i reakcji, jaką należy podjąć.

Czym przejawia się zaniżony testosteron?

Jednym z pierwszych, nietypowych objawów, wskazujących na to, że ilość tego hormonu spadła, to spadek witalności i energii. Zdecydowanie bardziej charakterystycznym jest m.in. obniżenie libido i zdolności do osiągnięcia wzwodu. Bardzo często, szczególnie przy negatywnym stosunku testosteronu do estrogenów, pojawia się ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego. Do efektów spadku tego hormonu należy zaliczyć także redukcję masy i siły mięśniowej oraz demineralizację szkieletu, powodującą większą łamliwość. Ostatecznie – wraz z niskim poziomem testosteronu mogą pojawić się wahania nastroju, depresja i otyłość.

Jakie są przyczyny spadku testosteronu?

Powodem, dlaczego w organizmie występują niedobory tego związku bywają skrajnie różne. Warto wspomnieć, że po 40. roku życia jego ilość zaczyna naturalnie spadać. Zaburzenia w jego produkcji mogą wynikać również z różnych chorób, także genetycznych oraz otyłości. W drugim przypadku wynika to m.in. z szybszego konwertowania androgenów do estrogenów w tłuszczu, jak i ogólnie zaburzonej gospodarki hormonalnej.

U mężczyzn, którzy ćwiczą i przyjmują sterydy, po cyklach sterydowych zwykle następuje szybki spadek testosteronu, wynikający z działania aromtazy – enzymu pozwalającego na konwersję męskiego hormonu w żeńskie, oraz z zaburzenia pracy osi podwzgórze-przysadka-jądra. Zdarza się, że dochodzi do atrofii jąder, przez co nie są one w stanie naturalnie wznowić naturalnej syntezy testosteronu.

Jak działać, gdy testosteron jest niski?

Przede wszystkim przy podejrzeniu niedoborów tego hormonu trzeba wpierw dokonać stosownej diagnozy. Badania krwi, moczu i nerek wskażą, czy doszło do zaburzeń w gospodarce hormonalnej, a przede wszystkim – na jakim poziomie jest testosteron. Jeśli lekarz stwierdzi, że spadł on poniżej normy – wówczas pozostaje leczenie, najczęściej przez stosowanie samego hormonu.

Warto dodać, że sami również mamy wpływ na poziom testosteronu we krwi. Odpowiednia dieta, rezygnacja ze szkodliwych używek, czasem też suplementacja, a przede wszystkim – treningi siłowe oraz te o wysokiej intensywności to najlepsze metody na to, aby pobudzić organizm do produkcji tego hormonu. Dzięki temu można nie tylko zapobiec efektom spadku, ale i odwrócić wiele negatywnych skutków.