Odblokowanie po testosteronie

Odblok po testosteronie

Decydując się na korzystanie z testosteronu, musisz mieć świadomość, jak głęboko wpływasz na swój organizm. Dostarczasz mu syntetyczny odpowiednik hormonu, który wytwarzany jest w ciele, tym samym wymuszając na nim określone działania. Im dłużej zaś go stosujesz, tym bardziej zaczynasz tolerować go jako „własny”, tzn., że organy odpowiedzialne za jego naturalną produkcję najzwyczajniej albo ją zmniejszają, albo w ogóle ją zatrzymują. Tym samym dochodzi do „zablokowania” działania przysadki, podwzgórza i jąder.

Jak się być może domyślasz, taka reakcja jest niepożądana. Na szczęście – wówczas z pomocą przychodzi odblokowanie. Na czym to polega i czemu to tak ważne?

Organizm dąży do równowagi

Wstrzykując syntetyczny testosteron, zwykle zwiększasz jego obecność do nawet 500%. To z kolei wymusza na Twoim organizmie kolejne działania, w tym m.in. harmonizację poziomów poszczególnych hormonów, w tym też stosunku testosteronu do estrogenów. Nawet jeśli ilość tych substancji rośnie gwałtownie, to zazwyczaj nie daje to gwałtownych reakcji. Może się jednak przytrafić, że kulturysta, przyjmujący takie związki, odczuje wyraźnie przyrost estrogenu. Objawami są m.in.:

  • ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutka piersiowego,
  • zmniejszenie jąder,
  • spadek libido,
  • spadek nastroju i witalności.

Największa intensywność tych skutków jednak objawia się po cyklu przyjmowania testosteronu, gdy w organizmie zaczyna go brakować, a zamiast tego – zwiększa się obecność estrogenów. By przywrócić właściwą pracę osi przysadka-podwzgórze-jądra i zapobiec tym efektom, potrzebny jest odblok.

Odblok – czyli rozwiązanie dla każdego, kto stosował testosteron

Jeśli przez dłuższy czas stosowałeś jakąkolwiek formę tego męskiego hormonu – możesz być pewien, że będziesz wymagał teraz „terapii” odblokiem, jeśli wciąż chcesz pozostać zdrowym mężczyzną. Wyjątek mogą stanowić tylko krótkie cykle i niewielkie dawki testosteronu. Dla pewności jednak warto poddać się stosownym badaniom krwi, które pomogą określić, jakie są aktualne poziomy hormonów.

Jak wygląda odblok?

Proces odblokowania dzieli się zazwyczaj na kilka części. W pierwszej stosuje się preparaty, jakie mają za zadanie przywrócić właściwe działanie jąder. To bardzo ważny krok, by uruchomić na nowo „maszynę”, jaką skrywa Twój organizm. Następnie w czasie odbloku stosuje się środki powstrzymujące działania estrogenów, do czasu, aż organizm naturalnie zmniejszy ich poziomy. Duże znaczenie odgrywa tu gonadotropina, która zapobiega m.in. atrofii jąder. Warto pamiętać jednak, aby przyjmować ją zgodnie z zaleceniami producenta lub pod okiem lekarza.

W tym momencie warto też wykonać kompleksowe badania – krwi, hormonów, moczu i nerek. Dzięki nim można skontrolować to, jakie skutki wywarł cykl i czy udało się przywrócić właściwą pracę gruczołów.

Suplementuj mądrze

Suplementacja testosteronem to zawsze ingerencja w organizm i to na wielu płaszczyznach. Musisz pamiętać, aby odpowiednio zaplanować cykle, a także zadbać o odpowiedni okres odbloku. Kontrola medyczna, przez badania, stanowi niezbędny element. Warto mieć też mądrego lekarza, który pomoże dopasować właściwe dawki wybranych środków.