Spalacze tłuszczu – czy rzeczywiście działają?

spalacze tłuszczu

Spośród suplementów wspomagających odchudzanie, najsilniejsze działanie przypisuje się spalaczom tłuszczu. Są to preparaty o złożonym działaniu, ukierunkowanym na nasilenie termogenezy, czyli produkcji ciepła, usprawnienie spalania tłuszczu oraz poprawę wydolności organizmu. Czy ich skuteczność rzeczywiście jest wysoka? Kto i jak powinien je stosować?

Suplementy spalające tłuszcz

Na rynku pojawia się coraz liczniejsza grupa preparatów ukierunkowanych na nasilenie spalania tłuszczu. Większość z nich to preparaty o złożonym składzie, choć istnieją także preparaty monoskładnikowe. Fat burnery, czyli spalacze tłuszczu mogą być stosowane przez sportowców o różnym poziomie zaawansowania. Działają na zasadzie uwalniania tłuszczu z depozytów tkanki tłuszczowej, a następnie ich wykorzystania jako źródła energii. Najbardziej popularne preparaty, dostępne w każdej aptece bez recepty to: L – karnityna, CLA, czyli sprzężony kwas linolowy. Z kolei termogeniki to suplementy oddziałujące na proces wytwarzania ciepła przez organizm kosztem spalania tkanki tłuszczowej. W jaki sposób generowane jest ciepło? Spalenie tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej i uwolnienie produktów tej reakcji, głównie kwasów tłuszczowych, powoduje uaktywnienie procesów termicznych. Szczególnym punktem docelowym działania termogeników jest brunatna tkanka tłuszczowa, która w przeciwieństwie do żółtej (przeważającej w organizmie) koncentruje się nie na gromadzeniu tłuszczu, a jego spalaniu z rozproszeniem ciepła. Termogeniczne spalacze tłuszczu w przeciwieństwie do fat burnerów nie mogą być stosowane przez osoby, które dopiero co zaczynają aktywność fizyczną. Zalecane są doświadczonym sportowcom, doskonale znającym swój metabolizm i reakcje własnego organizmu. Najbardziej znane termogeniki o powszechnej dostępności to kofeina i efedryna.

Podział na spalacze i termogeniki tak naprawdę jest bardzo płynny – wiele fat burnerów pobudza jednocześnie termogenezę. Zresztą fizjologicznie te procesy także są ściśle powiązane – im intensywniejsza lipoliza, czyli uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i jego spalanie, tym silniejsze ciepło jest generowane.

Fat burnery do zadań specjalnych

Wspomniane wcześniej spalacze tłuszczu, takie jak kofeina czy CLA mają bardzo umiarkowaną skuteczność. Na rynku suplementów diety oraz leków dostępne są znacznie mocniejsze spalacze tłuszczu. Umożliwiają one szybką utratę tkanki tłuszczowej, zwiększając efektywność diety oraz aktywności fizycznej. Działają one we wszechstronny sposób, zwiększając tempo metabolizmu tłuszczów lub zwiększenie wydatku energetycznego organizmu. Możliwe jest to dzięki znacznemu zintensyfikowaniu takich procesów jak:

  • zahamowanie apetytu
  • ograniczenie absorpcji tłuszczów w przewodzie pokarmowym
  • pobudzenie procesów termogenezy w brunatnej tkance tłuszczowej
  • pobudzenie procesów lipolizy w białej tkance tłuszczowej

Przykłady skutecznych spalaczy tłuszczu

T3 (trójjodotyronina)

Trójjodotyronina (Tiromel T3) to hormon tarczycy, który fizjologicznie syntetyzowany jest przez gruczoł tarczycowy oraz powstaje w wyniku konwersji innego hormonu tarczycy – tyroksyny.

Novothyral

Novothyral to preparat złożony zawierający hormony lewotyroksynę oraz liotyroninę. Zawarte w leku hormony wykazują działanie identyczne do hormonów tarczycy – T4 oraz T3. Zażywanie preparatu i dostarczenie hormonów z zewnątrz pozwala na osiągnięcie we krwi wyższych stężeń hormonów niż stężenia fizjologiczne. Hormony tarczycy wpływają na tempo metabolizmu, dlatego stosowanie leku Novothyral zwiększa tempo metabolizmu, aktywując procesy lipolizy. Ponadto ten spalacz tłuszczu może zwiększać zużycie tlenu, pobudzają wykorzystanie związków wysokoenergetycznych, zwiększają podstawową przemianę materii oraz temperaturę ciała. Ostatecznym efektem jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Clenbuterol

Clenbuterol to preparat z grupy beta – 2 – mimetyków, pobudzających współczulny układ nerwowy. Ten środek działa wielotorowo – przyspiesza tempo przemiany materii, aktywuje procesy lipolizy, nasila termogenezę, a dodatkowo wykazuje działanie pobudzające. Przyspiesza akcję serca, zwiększa ciśnienie krwi. Preparat ten należy stosować rozważnie, nie przekraczając dopuszczalnych dawek. Wynika to z faktu, że stosowanie Clebuterolu – z racji jego bardzo silnego działania – może wiązać się z wystąpieniem poważnych efektów ubocznych. Początkowo może to być 20 – 40 mikrogramów na dobę, po czym dawkę można zwiększyć do 60 – 100 mikrogramów. Typowa długość cyklu to 4 – 6 tygodni.

Helios

Helios to spalacz tłuszczu zawierający w swoim składzie yohimbinę oraz clenbuterol. Są to substancje o silnym działaniu, skutecznie stymulujące lipolizę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Aktywują ponadto termogenezę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej z wydzieleniem ciepła. Preparat stosowany jest w celu miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej opornej na ćwiczenia. Helios podawany jest w postaci iniekcji podskórnych. Zalecana dawka to iniekcja o objętości 0,5 ml powtarzana raz dziennie przez tydzień; potem dawkę można zwiększyć do 1 ml. Podawanie wyższej dawki kontynuowane jest przez tydzień, po czym robi się dwa tygodnie przerwy

Salbutamol

Salbutamol to preparat z grupy beta – 2 – mimetyków, pobudzających współczulny układ nerwowy. Ten środek działa wielotorowo – przyspiesza tempo przemiany materii, aktywuje procesy lipolizy, nasila termogenezę, a dodatkowo wykazuje działanie pobudzające. Przyspiesza akcję serca, zwiększa ciśnienie krwi. Mechanizm działania jest więc podobny do Clenbuterolu, ale moc działania preparatu jest mniejsza. Salbutamol stosowany jest początkowo w dawce 16 mg – zażywane są cztery tabletki dziennie w odstępach 4 – 5 godzin. Co 5 dni można zwiększać dobową dawkę co 4 mg, osiągając dawkę maksymalną 32 mg.

Jak stosować suplementy spalające tłuszcz?

Suplementowanie spalaczy tłuszczu należy rozpocząć od preparatów lżejszych oraz od najmniejszej działającej dawki. Stopniowo należy obserwować organizm i zwiększać dawki dochodząc do stanu w którym pobudzenie i subiektywnie odczuwalny wzrost ciepłoty ciała są odczuwalne, ale nie powodują przy tym dyskomfortu nadpobudliwości, rozdrażnienia. Spalacz tłuszczu powinien być zażyty na 30 minut przed treningiem i nie powinien być łączony z posiłkiem (ogranicza to ich działanie). Niewskazane jest łączenie kilku preparatów tego typu, warto też zwrócić uwagę na ilość spożywanej dziennie z innych źródeł kofeiny. Nigdy nie należy przekroczyć zalecanej dawki dziennej; nie należy także stosować tego typu suplementacji jako rozwiązania stałego – spalacze powinny być stosowane przez okres 4 – 8 tygodni, z następującą minimum dwutygodniową przerwą.