Sterydy anaboliczne – działanie, rodzaje, skutki uboczne i zastosowanie

sterydy

Co to są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne są grupą leków wykorzystywanych w medycynie ludzkiej lub weterynaryjnej, a także poza nią, która stosowana jest zazwyczaj w dawkach wyższych niż terapeutyczna, to nasila efekt anaboliczny tzn. przyspiesza podział komórkowy tkanek mięśniowych oraz ich wzrost.

SAA działają bezpośrednio na receptory androgenne znajdujące się na powierzchni błon komórkowych, a to skutecznie poprawia siłę, pobudza syntezę białek, masę, przyspiesza regenerację mikro urazów po treningu siłowym, a także wytrzymałość. Osoby sięgające po doping mogą trenować ciężej i częściej. Mogą często pochwalić się lepszym samopoczuciem, motywacją do systematyczności i zaangażowaniem do ciężkich treningów.

Zobacz tez: sterydy anaboliczne sklep

Co to jest doping?

Doping jest ingerencją w układ hormonalny człowieka, a to oznacza, że nieodpowiednio stosowany może prowadzić do bardzo negatywnych skutków ubocznych.

Doping hormonalny polega na wprowadzeniu hormonu syntetycznego z zewnątrz blokując przy tym oś hormonalną i naturalne wydzielanie steroidów w naszym organizmie zastępując znacznie wyższym stężeniem, ofiarując osobę wieloma benefitami przekraczając naturalną granicę możliwości.

Przykładem tego działania może być wprowadzenie syntetycznego testosteronu do organizmu człowieka. Po wykonanej iniekcji w zależności od stężenia i okresu półtrwania następuje wzrost testosteronu w organizmie. Przysadka mózgowa dostaje sygnał o wysokim stężeniu hormonu w organizmie i przestaje produkować swój własny. W ten sposób zostaje ona uśpiona, aż do momentu poprzestania podawania iniekcji, mimo że stężenie w organizmie przekracza referencyjne normy. Samo poprzestanie stosowania niestety nie zawsze od razu pobudza oś do pracy. Wymaga to odpowiedniej wiedzy oraz działań, o czym niestety często nie wiedzą początkujący sportowcy

Rodzaje środków dopingujących

Sterydy anaboliczno androgenne najczęściej spotykane są w postaci oralnej, czyli sterydy w tabletkach oraz w postaci iniekcji czyli sterydy iniekcyjne . Z pozoru środki oralne wydają się nam mniej szkodliwe patrząc przez pryzmat „przyjemnej” tabletki stawiając igłę w złym świetle, co skutkuje, że właśnie po te pierwsze najczęściej sięgają amatorzy sportów siłowych przez łatwe dostarczenie ich do organizmu. Niestety orale przez to, że są dostarczane doustnie trafiają w układzie pokarmowym na enzymy trawienne oraz silny sok żołądkowy, dlatego producenci zdecydowali się na dodanie substancji pomocniczych, które chronią anaboliki przed szkodliwym działaniem kwasu. Dotychczas nie udało się wynaleźć takich preparatów, które działają na same receptory androgenne. Substancje oralne tak jak i w mniejszym stopniu iniekcyjne są w naszym organizmie metabolizowane za każdym razem pozostawiając mniejszy lub większy ślad w układzie pokarmowym.

Drugą popularną formą są sterydy iniekcyjne wykonywane za pomocą wprowadzenia ich drogą domięśniową igłą i strzykawką. SAA iniekcyjne występują w roztworach wodnych oraz olejowych. Sterydy na bazie oleju są zdecydowanie lepiej znoszone przez sportowców od tych na roztworach wodnych, ponieważ te są gorzej wchłanialne i dużo bardziej bolesne powodując większy dyskomfort podczas treningu siłowego. Miejscem do pierwszych iniekcji najczęściej wybieranym jest mięsień pośladkowy oraz czworogłowy uda. Osoby z dłuższym stażem muszą decydować się na inne części ciała, ponieważ wykonywanie zastrzyków w ten sam mięsień może prowadzić do powstawania zrostów. Iniekcje domięśniowe wymagają od osoby podstawowej wiedzy na temat anatomii człowieka oraz mięśni szkieletowych, aby zastrzyk został wykonany w sposób prawidłowy. Źle wykonane zastrzyki mogą być bolesne, prowadzić do stanów zapalnych. Groźne dla organizmu mogą być też preparaty z czarnego rynku. Iniekcja zanieczyszczona złą bazą roztworu nieznanego pochodzenia może spowodować odrzut substancji przez organizm, a układ immunologiczny spowoduje tak silny stan zapalny, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Mniej popularną formą są maści zawierające SAA wchłaniające się za pomocą skóry. Nie cieszą się na razie dużą popularnością przez ograniczoną wchłanialność preparatu. Problematyczne może być też przypadkowe dotknięcie przez inną osobę miejsce zastosowania maści, co może doprowadzić do wchłonięcia preparatu przez przypadkową osobę.

Najbardziej znane sterydy anaboliczne

Testosteron

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym naturalnie występujący w ludzkim organizmie. U kobiet również występuje, ale w znacznie mniejszej ilości i jest rownie ważnym steroidem. Jego referencyjna wartość jest ważna, aby utrzymać prawidłowy balans cech sylwetki oraz charakteru.

Testosteron w medycynie stosowany był i jest w formie zastrzyków oraz tabletek. Główne zastosowanie syntetyczny preparat znalazł u osób cierpiących na niedobory tego hormonu przez różne dysfunkcje gruczołów dokrewnych odpowiadających za jego stężenie. Coraz częściej stosowany jest Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach wysoko rozwiniętych w hormonalnej terapii zastępczej. HTZ polega na stosowaniu bardzo małych dawek testosteronu, najczęściej jest to cypionat lub enanthate, które charakteryzuje długi okres półtrwania. Oznacza to, że preparat po wykonanej iniekcji dłużej wchłania się do organizmu i jego najwyższe stężenie możemy zaobserwować dopiero po 5-7 dniach. Te estry testosteronu dłużej krążą w organizmie i są wolniej usuwane co jest wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ najczęściej wymaga to 1 zastrzyku w tygodniu ograniczając dyskomfort. Męski hormon płciowy wraz z wiekiem charakteryzuje się coraz niższym stężeniem wpływając negatywnie na organizm, ale jest to naturalny proces starzenia. HTZ ma na celu podtrzymanie testosteronu w górnych granicach normy zachowując witalność oraz świetne samopoczucie. Stosujący HTZ wspominają, że czują się jakby zatrzymali czas, czując się mentalnie młodo, zachowując świetną sprawność fizyczną oraz psychiczną. Hormonalna terapia zastępcza ma swoich zwolenników ale i przeciwników. Trzeba pamiętać, że ciągle jest to ingerencja hormonalna. Przyglądając się artykułom oraz badaniom testosteronu możemy wynaleźć wzmianki o tym, że kiedyś były próby zastosowania go jako środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, ponieważ blokował on oś podwzgórze-przysadka-jądra i pogarszał spermatogenezę. Działanie takie jednak nie jest skuteczne, ponieważ nie zaobserwowano całkowite zatrzymanie produkowania plemników, dlatego wraz z rozwojem medycyny mit szybko został obalony.

Testosteron w dopingu hormonalnym jest bazą do każdego cyklu sterydowego. Samo zwiększenie stężenia go w organizmie zaczyna skutkować dużymi przyrostami masy mięśniowej. Testosteron w formie iniekcyjnej jest znacznie lepiej przyswajalny i charakteryzuje się mniejszymi skutkami ubocznymi. Charakteryzuje go wiele odmian: od krótkiego okresu półtrwania jakim jest Propionat testosteronu, gdzie wchłanialność obserwujemy w bardzo szybkim czasie po wykonaniu iniekcji, do dłuższych estrów jakim jest cypionat lub enanthate, a najwyższe stężenie w organizmie osiąga on po kilku dniach, jednak nie wymaga tak częstych iniekcji jak wcześniejsza odmiana.
Zwiększając poziom testosteronu w organizmie ponad referencyjną wartość organizm będzie konwertował do estrogenów, co będzie skutkowało niepożądanymi skutkami ubocznymi. Wysoki estrogen w organizmie, będzie pogarszał naszą jakość sylwetki zatrzymując wodę w organizmie. Może też ograniczać wpływ testosteronu na receptory androgenne i włożony wysiłek nie będzie wprost proporcjonalny do efektów. Kolejnymi skutkami ubocznymi wysokiego estrogenu będzie możliwość tworzenia się ginekomastii, czyli powiększania się gruczołów piersiowych i nabieranie żeńskich cech płciowych. Aby zapobiegać takim skutkom ubocznym należy wykonywać badania krwi, a także stosować inhibitory aromatazy ograniczając konwersje do estrogenów.

Każdy cykl sterydowy na bazie testosteronu powinien być dobrze zaplanowany i trwać określony okres czasu. Trzeba pamiętać, że im dłuższy cykl, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów przy próbie odblokowania przysadki mózgowej, a ponowne rozpoczęcie produkcji naturalnego poziomu testosteronu może być niemożliwe lub ograniczone. Po zakończonym cyklu należy zastosować tzw. „odblok” mający na celu podanie HCG oraz Clomid, aby jak najszybciej pobudzić przysadkę do pracy co w połączeniu z ciężkim z treningiem pomoże zmniejszyć spadki masy mięśniowej oraz siły fizycznej.

Deca-durabolin

Deca durabolin, a bardziej wszystkim znana Deca jest sterydem, który zwiększa syntezę białek, retencje azotu, oraz pobudza syntezę białek kolagenowych. Deca znajduje swoich zwolenników dzięki poprawieniu pracy układu immunologicznego, zmniejsza ból stawów dzięki wspomnianemu wcześniej nadbudowywaniu kolagenu, a mniejszy efekt androgenny wpisuje środek na listę cykli sterydowych kobiet.

Oxandrolone

Oxandrolon w kulturystyce najczęściej stosowany pod koniec cyklu przygotowań do zawodów. W bardziej złożonych cyklach daje swobodę w ograniczeniu ilości substancji iniekcyjnych ograniczając dyskomfort. Używany często przez ciężarowców oraz ze względu na swoją łagodną budowę przez kobiety.

Winstrol (Stanazolol)

Winstrol pierwsze zastosowanie miał w weterynarii u koni wyścigowych wpływając pozytywnie na ich sprawność fizyczną. Później został zmodyfikowany, aby zostać dopuszczony do medycyny w obrzęku naczynioruchowym u ludzi zmniejszając ataki choroby.

W kulturystyce znalazł zastosowanie szczególnie u osób przygotowujących się do zawodów sylwetkowych poprawiając ubicie mięśnia i jego jakość oraz separacje. Zwiększa syntezę białka powodując budowanie nowych komórek, przyspiesza prędkość przepływu składników odżywczych przez błony komórkowe. Winstrol w tabletkach jest hepatoksyczny, powodując uszkodzenia wątroby. Iniekcyjny stanazolol jest roztworem na wodzie, co może powodować dyskomfort i ból po iniekcji. Ma niską androgenność, dlatego jest często stosowany przez kobiety, jednak duże dawki i czas przyjmowania środku może u nich nasilić występowanie drugorzędnych cech męskich.

Boldenon

Boldenon jest sterydem nowej generacji stosowany tylko jako środek dopingujący nie mający zastosowania w medycynie ( ludzkiej, ponieważ stosowany był w medycynie weterenaryjnej). Silnie zmodyfikowany chemicznie, tak by ograniczyć do minimum niepożądane skutki uboczne, a zmaksymalizować benefity. Zwiększa produkcję erytrocytów zwiększając pompę mięśniową oraz siłę mięśni. Stosujący mogą zaobserwować wzrost apetytu oraz poprawy jakości mięśnia.

Trenbolone

Trenbolon jest jednym z najsilniejszych i najniebezpieczniejszych sterydów anabolicznych. Przed jego użyciem zapoznaj się zatem z naszą listą przedstawiającej bezpieczne sterydy

Stosowany u bydła idącego na rzeź, gdzie przed ubojem obserwowano przyrost rzędu kilkudziesięciu kg suchej masy mięśniowej. Unia Europejska zakazała podawania środka zwierzętom.

W kulturystyce stosowany jako środek iniekcyjny głównie w przygotowaniach do zawodów kulturystycznych bardzo drastycznie zwiększa syntezę białek mięśniowych poprawiając analizę składu ciała w stosunku mięśni do tłuszczu. Robi gigantyczne spustoszenie we florze jelitowej ograniczając wchłanialność makroskładników. Najczęstszymi skutkami ubocznymi trenbolonu jest silny wzrost agresji przez bezpośredni wpływ na chemię mózgu. Długie stosowanie oraz duże dawki tego anabolika mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w psychice człowieka. Wpływa negatywnie na T3, nerki, powoduje wzrost prolaktyny, bezsenność, wzmożona potliwość, napady kaszlu, a także dysfunkcje seksualne. Mimo tak wielu skutków ubocznych siła działania i benefity nie odstraszają większości przygotowujących się do zawodów kulturystycznych.

Matanabol

Metanabol znalazł zastosowanie w kulturystyce jako dodatek mniejszych dawek do złożonych cykli sterydowych, aczkolwiek są też potwierdzone sytuacje stosowania metanabolu jako bazy cyklu i dużej dawki. Jest silnie hepatoksyczny. Bardzo często wykorzystywany jako pierwszy kontakt ze środkiem dopingującym u młodych osób z powodu braku umiejętności wykonania iniekcji lub zwykłego negatywnego nastawienia do igły. Często lekceważony przez amatorów nie zważając na sile działania anaboliku, który także blokuje oś ograniczając produkcję własnego testosteronu.

Zastosowanie sterydów poza sportem

Oxandrolone

Oxandrolon jest stosowany w medycynie po operacjach i u dzieci mających problemem z prawidłowym rozwojem wzrostu oraz u osób chorych na AIDS. Anavar znalazł również zastosowanie u pacjentów przebywających w śpiączkach, aby podobnie tak jak metanabol ograniczał spadki masy mięśniowej przy ograniczonej możliwości ruchu pacjenta.

Deca-durabolin

Deca durabolin w medycynie znalazł zastosowanie u osób ciepiących na osteoporozę oraz w stanach chorobowych z ujemnym bilansem azotowym.

Testosteron

Naturalny hormon występujący w ludzkim organizmie. W medycynie testosteron syntetyczny stosowany jako uzupełnienie tego hormonu przy niedoborach przez upośledzenia jąder lub przysadki w celu zachowania referencyjnej normy, która jest niezbędna do zachowania homeostazy organizmu i prawidłowego funkcjonowania osi hormonalnych. Testosteron stosowany przy niedoborach po 30stym roku życia w powyżej wspomnianej hormonalnej terapii zastępczej.

Primabolan

Primabolan stosowany w przypadkach przewlekłych schorzeń wątroby, osteoporozy oraz przy sporym wyniszczeniu organizmu po różnych wypadkach czy złej jakości życia pacjenta.

Omnadren

Omnadren stosowany w przypadkach pacjentów z zespołem pokastracyjnym oraz przy niedoczynności jąder.

Sterydy – podsumowanie

Sterydy anaboliczno androgenne wydają się być nieodłącznym elementem sportu XXI wieku. Nierealne byłoby przekraczać pewne bariery bez dopingu, a nieoficjalnie mówi się, że doping jest od kilkudziesięciu lat nieodłącznym elementem w 95% sportach na całym świecie i bez niego nierealnym jest rywalizacja w czołówce każdej dyscypliny sportowej. Swoim zastosowaniem na pewno zmieniały bieg i rozwój medycyny, ponieważ wiele z nich występuje do dzisiaj. Trzeba pamiętać, że nie są to suplementy diety, a ich stosowanie zawsze wiąże się z występowaniem mniejszych lub większych skutków ubocznych, ale przy aktualnym poziomie wiedzy można je ograniczać do minimum, a często nawet do zera. Stosowanie ich z głową, ciągle monitorując stan zdrowia oraz dokonując mądrych wyborów środków, a także nie przesadzając z dawkami jesteśmy w stanie maksymalizować efekty przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków niepożądanych.

Pamiętajmy, że oficjalnie stosowanie SAA jest nielegalne, a substancje znajdują się na liście środków dopingujących zabronionych w stosowaniu. Przy legalizacji środków sportowcy, którzy w większości i tak je stosują mieli by pewne środki z aptek, a nie z podziemia niewiadomego pochodzenia i o często nieznanym składzie. Medycyna wciąż boi się środków dopingujących, ponieważ lekarz nie są o nich uczeni na studiach z prostych przyczyn braku legalności ich w sporcie. Na szczęście poziom ich wiedzy coraz bardziej wzrasta, a sterydy coraz częściej przestają być tematem tabu. Coraz więcej kompetentnych lekarzy nie bojących się prowadzenia sportowców na SAA.