Testosteron – wszystko co musisz wiedzieć

testosteron co musisz wiedzieć

Testosteron, czyli męski hormon

Typowo męski hormon, jakim jest testosteron, odgrywa ogromną rolę w różnicowaniu płci zarówno na etapie płodowym, jak i podczas rozwoju młodego człowieka. To właśnie jego zwiększona produkcja w okresie dojrzewania sprawia, że rozwijają się typowo męskie cechy, jak rozrost określonych partii ciała, niższy głos, zarost na twarzy i ciele oraz, w końcu, genitalia. Testosteron na odpowiednim poziomie warunkuje męskie zdrowie, również seksualne, a także ma duże przełożenie na rozrost muskulatury.

Testosterone naturalnie powstaje w męskim organizmie, jednak w kulturystyce często sięga się po iniekcje zawierające ten hormon. Aby jednak robić to prawidłowo, warto zapoznać się dokładniej z tym, czym jest testosteron i jak on działa w męskim organizmie. Tym też zajmiemy się w poniższym artykule. Jeśli i Ty planujesz zainwestować i stosować testosterone – przeczytaj nasz najnowszy wpis.

Co to jest testosteron?

Hormon ten zaliczamy do grupy steroidowych, występujących u obu płci, choć u mężczyzn w odpowiednio wyższym stężeniu. W męskim organizmie testosterone powstaje w jądrach, a dokładniej mówiąc w komórkach śródmiąższowych Leydiga. Niewielkie ilości testosteronu produkowane są również w nadnerczach. Substrat, bez którego testosteron by nie powstał, zbudowany jest na bazie cholesterolu. Naturalny poziom tego hormonu odpowiada za normalny rozwój mięśni i kości. Bez tego organicznego związku chemicznego nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i w końcu męskiej seksualności. W organizmie za kontrolę nad jego produkcją odpowiada przysadka mózgowa.

Rodzaje testosteronu

Testosterone stosuje się również w kulturystyce. Wstrzykiwanie go do organizmu ma za zadanie pomóc w rozbudowie sylwetki. Wyróżniamy jego różne formy, tzw. estry. Mogą być one krótkie, średnie i długie.

Krótkie estry testosteronu

Krótkie estry testosteronu szybko się wchłaniają i pozwalają na osiągnięcie maksymalnego stężenia tego związku w osoczu w zaledwie 24-48 godzin. Rozpuszczają się w wodzie i charakteryzują się wyższą temperaturą topnienia, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że po wstrzyknięciu pojawią się dolegliwości bólowe. Tak szybko, jak się wchłania, równie prędko jest wydalany, stąd też konieczne są częste iniekcje. Stosuje się go dwa do trzech razy w tygodniu. Występuje on w formie m.in. propionat testosteronu

Średnie estry testosteronu

Średnie estry testosteronu działają wolniej niż krótkie i utrzymują stężenie hormonu we krwi do czterech dni. Od momentu iniekcji poziom testosteronu wraca do normy w niecały tydzień. Dlatego zaleca się stosowanie go raz do dwóch razy w tygodniu.

Długie estry testosteronu

Ten rodzaj środków stosuje się raz na około dwa tygodnie. Testosteron w tej formie uwalnia się nawet przez 12 dni. Długie estry rozpuszczają się w tłuszczach, co sprawia, że dłużej pozostają w organizmie. W tym przypadku występuje on najczęściej w formie związku nazywanego testosteron cypionat lub testosteron enanthate.

Jak przyjmować testosteron?

Wiele zależy od tego, z jakim estrem ma się do czynienia. Testosterone propionate powinno się przyjmować w dawce około 50-100 mg na jedną iniekcję co 1-2 dni. Natomiast testosteron cypionate i enanthate – 250-750 mg na tydzień, przy czym okres półtrwania wynosi około 2-3 tygodni.

Jak natomiast przechowywać testosteron? Najlepiej zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej, przy czym nie powinna ona przekraczać 25 stopni Celsjusza. Niektórzy jednak zalecają trzymanie go w lodówce.

Czy warto przyjmować testosteron?

Wielu kulturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i są na etapie poszukiwania suplementów, jak i innych środków wspomagających rozwój muskulatury, często zastanawia się, czy faktycznie warto wybrać testosterone. Nie sposób nie ocenić pozytywnie skutków, jakie preparaty wykorzystujące ten naturalny związek chemiczny może przynieść. W formie propionatu na przykład gwarantuje szybsze spalanie tłuszczu, możliwość budowy „czystego” mięśnia, a także znaczny przyrost siły. Osoby sięgające po ten naturalny związek chemiczny wyraźnie też widzą przyrost wytrzymałości. Korzyścią jest naturalnie znaczny wzrost libido i zdolności seksualnych.

Ważne jednak, aby prawidłowo zaplanować cykl z tego rodzaju preparatem. Wówczas można zyskać liczne korzyści. Należy jednak liczyć się również z pewnymi skutkami ubocznymi, jakie mogą, ale nie muszą wystąpić w przypadku propionatu testosteronu. Zaliczamy do nich np.:

  • trądzik,
  • gwałtowniejszy porost włosów w mniej typowych miejscach,
  • ginekomastię,
  • przerost prostaty (u dojrzalszych kulturystów),
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • łysienie androgeniczne,
  • w skrajnych przypadkach – uszkodzenia wątroby i nerek.

Dlatego bardzo ważne jest umiejętne przyjmowanie testosteronu – w tej, jak i każdej innej postaci.

Korzystaj z testosteronu z głową!

Jeśli marzy Ci się szybki przyrost mięśni i ich prawidłowy rozwój, estry testosteronu są jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Dobrze zaplanowany cykl (sprawdzony cykl sterydowy na rzeźbę ostatnio został rozpisany przez naszego eksperta), prawidłowo wyliczone dawki to gwarancja, że szybko nabierzesz siły i rozwiniesz swoją sylwetkę tak, jak o tym marzysz. Musisz jednak pamiętać, że nie ma drogi na skróty – ćwiczenia w połączeniu z prawidłowym stosowaniem testosteronu są koniecznością, a nie opcją. Jeśli masz wątpliwości, jak to zrobić – zawsze możesz się z nami skonsultować. Zajrzyj też do naszego artykułu w którym to opisujemy działanie i zastosowanie sterydów anabolicznych